Międzynarodowe spotkanie uczniów w Niemczech i Polsce

W marcu 2025 r. odbyło się piąte i przedostatnie spotkanie uczniów w ramach projektu ERASMUS+ w szkole JBS Golm w Kamminke na wyspie Uznam. Ponownie spotkali się uczniowie i nauczyciele z Belgii, Holandii, Polski i Niemiec, aby wymienić się poglądami na temat praw człowieka i nawiązać kontakty. 

 

Uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem wizyty w dawnym więzieniu Wehrmachtu w Anklam pierwszego dnia projektu. Podczas zwiedzania cel więziennych i celi śmierci uczestnicy dowiedzieli się wielu nowych rzeczy, na przykład „Co było wtedy prawem” (tytuł wystawy). Obecnie muzeum poświęcone jest działaniom na rzecz pokoju, które w obecnej sytuacji na świecie stają się coraz ważniejsze. 

 

Drugiego dnia grupa wyruszyła bardzo wcześnie autobusem do Polski. Pierwszy przystanek odbył się na terenie dawnej fabryki benzyny syntetycznej , która znajduje się w dzisiejszym polskim mieście Police. Tam uczestnicy zostali oprowadzeni po bunkrze fabryki benzyny syntetycznej i uzyskali interesujący wgląd w jej działalność. Po południu grupa udała się do Szczecina. Po ekscytującej wizycie w dawnym bunkrze z czasów II wojny światowej pod miastem uczestnicy mogli zakończyć dzień zwiedzaniem miasta. 

12 marca 1945 r. – czyli 80 lat temu – amerykańskie samoloty zbombardowały miasto Świnoujście wraz z portem. Według szacunków (źródło: JBS Golm) zginęło tam od 4000 do 6000 osób. Wiele ofiar zostało później pochowanych na dzisiejszym cmentarzu wojennym w Golm. Uczniowie uczestniczący w projekcie ERASMUS+ aktywnie wzięli udział w uroczystości upamiętniającej. Anton z Niemiec i Wiktoria z Polski wygłosili przemówienia ku czci zmarłych. Na zakończenie każdy z nich złożył różę na wielkim cmentarzu, upamiętniając ofiary bezsensownej wojny.

Następnego dnia dwóch świadków opowiedziało o swoich przeżyciach związanych z bombardowaniem. Ta rozmowa była dla wszystkich szczególnie ważna, ponieważ dzięki tym poruszającym osobistym losom można było lepiej zrozumieć skalę tragedii.

Przedostatniego dnia grupa odwiedziła Muzeum Historyczno-Techniczne w Peenemünde. Podczas zwiedzania z przewodnikiem uczestnicy dowiedzieli się między innymi, że w dawnych ośrodkach badawczych w Peenemünde, gdzie naukowcy pracowali nad tak zwaną „bronią odwetową”, wykorzystywano wielu robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych. Następnie uczniowie w grupach przygotowali prezentacje na temat obozów koncentracyjnych w Peenemünde i przedstawili biografie poszczególnych więźniów.  

 Spotkanie projektowe zakończyło się relaksującą wycieczką ścieżką wśród koron drzew w Heringsdorfie i wieczornym spacerem po Świnoujściu. Dało nam ono wiele nowych wrażeń, doświadczeń i spotkań, a nawet nowych przyjaźni. 

(Zdjęcia: Tabea Sethmann)