Warsztaty i uroczystość upamiętniająca na Golm
W końcowej fazie wojny w latach 1944/45 strategiczne naloty aliantów na Rzeszę Niemiecką osiągnęły swój szczyt. Na początku marca 1945 r. Świnoujście było ważną bazą i portem zaopatrzeniowym niemieckiej marynarki wojennej. Oprócz mieszkańców, żołnierzy, międzynarodowych robotników przymusowych i jeńców wojennych, w mieście przebywało w tym czasie wiele osób, które uciekły z niemieckich terenów wschodnich. Dowództwo wojskowe ZSRR, którego oddziały dotarły aż do Szczecina, zwróciło się do amerykańskich sił powietrznych z prośbą o zbombardowanie portu wojennego i floty w Świnoujściu.
Rankiem 12 marca 1945 r. z Anglii wystartowało 671 czterosilnikowych bombowców 8 amerykańskiej floty powietrznej. Podczas ataku, który trwał od godziny 12:06 do 12:58, samoloty zrzuciły ponad 3000 bomb burzących. Dokładnej liczby ofiar śmiertelnych nie da się już ustalić. Według naukowej analizy współczesnych źródeł zginęło około 4000 do 6000 osób. Większość ofiar pochowano na cmentarzu wojennym w Golm.
Dzisiaj co roku odbywa się tu uroczystość upamiętniająca bombardowanie miasta Świnoujście. W uroczystości tej wzięli udział młodzi ludzie. Uczniowie szkoły biskupiej w Sankt Vith wygłosili przemówienie upamiętniające. Ponadto młodzież złożyła własnoręcznie wykonany wieniec. Zajęcie się tematem bombardowania Świnoujścia pokazuje, jak ważne jest poszanowanie praw człowieka oraz działanie na rzecz demokracji i pokoju. (Zdjęcie Carlo Lejeune)
W ośrodku spotkań młodzieżowych Golm uczniowie z Holandii, Belgii, Polski i Niemiec lepiej poznali się podczas tzw. ” Speeddating”.
Następnie wspólnie pracowali podczas warsztatów nad wirtualnym zestawem edukacyjnym poświęconym prawom człowieka i zaprezentowali swoje wyniki w formie zdjęć, będących formą dialogicznej pamięci.