Międzynarodowe spotkanie uczniów w Holandii – Budujmy mosty. 

W dniach od 25 września do 1 października 2024 r. po raz czwarty spotkali się młodzi ludzie z Belgii, Holandii, Polski i Niemiec w ramach programu ERASMUS+. Tym razem spotkanie odbyło się w Holandii. Zakwaterowani w Noordwijk uczestnicy mieli okazję wziąć udział w imponujących wydarzeniach również w Hadze i Amsterdamie. (Zdjęcie: Carlo Lejeune) 

W muzeum „Engelandvaarders” w Noordwijk uczniowie poznali historię „Englandfahrerów”, odważnych kobiet i mężczyzn, którzy podczas niemieckiej okupacji uciekali przez Morze Północne do Anglii, aby stamtąd walczyć z niemieckimi okupantami. (Zdjęcie: Carlo Lejeune)

W Hadze mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Międzynarodowego Trybunału Karnego. Przez grubą szybę pancerną mogli przez chwilę obserwować proces przeciwko domniemanemu zbrodniarzowi wojennemu, co było niezwykle interesujące. Również praca projektowa w „Oranje Hotel”, więzieniu, w którym podczas okupacji niemieckiej w trudnych warunkach przetrzymywani byli członkowie holenderskiego ruchu oporu, oraz wizyta w Pałacu Pokoju z wystawą poświęconą rozwojowi ruchu pokojowego były bardzo pouczające. (Zdjęcie: Carlo Lejeune)

Wszyscy z niecierpliwością czekali oczywiście na wycieczki do Amsterdamu. Oczywiście w programie znalazła się przyjemna przejażdżka kanałami i zwiedzanie centrum miasta pieszo. Praca nad projektem i zwiedzanie Domu Anny Frank, miejsca tak bogatego w historię i emocje, były jednymi z najważniejszych punktów naszej wycieczki projektowej. (Zdjęcie uczniów z Belgii)

Ponownie nawiązano wiele nowych przyjaźni i nauczono się od siebie nawzajem, jak różnorodna może być Europa. W programie znalazło się wiele różnorodnych atrakcji. Projekt nie tylko zbliżył do siebie ludzi, ale także pozostawił trwałe wrażenie na uczestnikach. Uczestnicy wspólnie się uczyli, dyskutowali, a nawet tańczyli. 

Oprócz wspaniałych punktów programu i wycieczek, uczniowie wspólnie pracowali nad zadaniami, wymieniając się opiniami na różne tematy i wrażeniami z odwiedzonych miejsc. (Zdjęcia: Regina Juretzko)

Temat budowania mostów został potraktowany dosłownie podczas tego spotkania uczniów. Aby się poznać i rozpocząć wspólną pracę, uczniowie w grupach budowali mosty z drewna. Po ukończeniu mosty musiały otrzymać nazwę i być stabilne. (Zdjęcia: Carlo Lejeune)