Ochrona praw człowieka – przejmowanie odpowiedzialności
Projekt ERASMUS+ 2022 - 2025
W ramach projektu „Ochrona praw człowieka – przejmowanie odpowiedzialności” finansowanego przez program ERASMUS+ 40 uczniów z Polski, Belgii, Holandii i Niemiec zapoznaje się z treściami dotyczącymi praw człowieka w historycznych miejscach edukacyjnych w Europie.
Dzięki wspólnej pracy nad projektem młodzież zapoznaje się z historią Europy, a jednocześnie wzmacnia się jej świadomość na temat Unii Europejskiej. Historia i temat praw człowieka są analizowane na różnych poziomach i porównywane między krajami. W ten sposób uczniowie z czterech uczestniczących państw poznają się nawzajem, zrozumieją się i uświadomią sobie, że prawa człowieka nie zawsze były czymś oczywistym i że również w przyszłości każdy z nas może i musi wnieść swój wkład w poszanowanie, ochronę i promowanie godności ludzkiej. Projekt jest zatem odpowiedzią na obecne zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze oraz kryzysową sytuację w Europie.
Głównym partnerem projektu jest szkoła biskupia Sankt Vith w Belgii.
Partnerami stowarzyszonymi projektu są:
- Szkoła Heinrich-Heine, Karlshagen (Niemcy)
- Gimnazjum Runge, Wolgast (Niemcy)
- Ośrodek spotkań młodzieżowych i edukacyjny Golm (Niemcy)
- Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde (Niemcy)
- Niemiecka Szkoła Międzynarodowa w Hadze (Holandia)
- Liceum w Świnoujściu (Polska)
- Centrum szkolne w Policach (Polska)