Ochrona praw człowieka – przejmowanie odpowiedzialności

Projekt ERASMUS+ 2022 - 2025


W ramach projektu „Ochrona praw człowieka – przejmowanie odpowiedzialności” finansowanego przez program ERASMUS+ 40 uczniów z Polski, Belgii, Holandii i Niemiec zapoznaje się z treściami dotyczącymi praw człowieka w historycznych miejscach edukacyjnych w Europie. 


Dzięki wspólnej pracy nad projektem młodzież zapoznaje się z historią Europy, a jednocześnie wzmacnia się jej świadomość na temat Unii Europejskiej. Historia i temat praw człowieka są analizowane na różnych poziomach i porównywane między krajami. W ten sposób uczniowie z czterech uczestniczących państw poznają się nawzajem, zrozumieją się i uświadomią sobie, że prawa człowieka nie zawsze były czymś oczywistym i że również w przyszłości każdy z nas może i musi wnieść swój wkład w poszanowanie, ochronę i promowanie godności ludzkiej. Projekt jest zatem odpowiedzią na obecne zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze oraz kryzysową sytuację w Europie. 

 

Głównym partnerem projektu jest szkoła biskupia Sankt Vith w Belgii. 

Partnerami stowarzyszonymi projektu są: 


  • Szkoła Heinrich-Heine, Karlshagen (Niemcy) 
  • Gimnazjum Runge, Wolgast (Niemcy) 
  • Ośrodek spotkań młodzieżowych i edukacyjny Golm (Niemcy) 
  • Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde (Niemcy) 
  • Niemiecka Szkoła Międzynarodowa w Hadze (Holandia) 
  • Liceum w Świnoujściu (Polska) 
  • Centrum szkolne w Policach (Polska)